Ana Sayfa Diğer RTÜK,Netflix Sansürü;

RTÜK,Netflix Sansürü;

Kısa süre önce RTÜK’ün Netflix, Blu TV gibi internet platformlarına yeni sansürler getireceği duyurulmuştu. 25 Eylül’de onaylanan bu olay, Netflix’de yürürlüğe girmeye başladı. 24 farklı maddeden oluşan yeni yönetmeliğe göre, bundan sonra internetten yayın yapan Netflix gibi şirketlerin RTÜK’ten lisans alması gerektiğine karar verildi.

RTÜK

Bu durumun ardından ilk sansürün ne zaman geleceği merak ediliyordu yalnızca 5 gün sonra Netflix’de Over the Garden Wall (Bahçe Duvarının Ötesinde) isimli animasyon filmindeki bazı görsellere sansür uygulandığı anlaşıldı.

lk aşamada animasyonlarda yer alan sigara gibi tehlikeli maddelere sansür koyan RTÜK, ilerleyen dönemde ne tür sansürler koyacak hep beraber göreceğiz. Özellikle çocukların izleyebileceği filmlere sansür koymak isteyen RTÜK’ün, Netflix ve Blu TV gibi platformlarda yer alan cinsellik, şiddet gibi yetişkinlere yönelik sansürleri uygulayıp uygulamayacağı şimdilik bilinmiyor.

RTÜK

RTÜK’ün bu sansür kararının çocukların izleyeceği yayınlara olmasına karşı çıkan bir kesim olmasa da özellikle yetişkin içerikli olan film ve dizilere gelen sansürler büyük bir tepkiyle karşılanıyor. RTÜK’ün bu yayınlara da sansür uygulama hakkı bulunurken, ne oranda uygulanacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

RTÜK

Netfilx Türkiye’den gelen haber:

Netflix Türkiye, iddiaların aksine ilgili yapım üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Söz konusu yapımın yayın hakları farklı bir içerik üreticisinden satın alınmış olup, yapım Netflix’e şu an servisimizde yer aldığı haliyle teslim edilmiştir. 

RTÜK’e Netfilx’den cevap geldi:

RTÜK’e çevrimiçi dizi ve film platformlarını denetleme yetkisinin verilmesinin ardından Netflix’in ilk açıklaması geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Netflix sözcüsü, konuyu yakından takip ettiklerini ve Türkiye’de hizmet vermeye devam etmek istediklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here